Pierwsze wzmianki o Ostrowąsie pojawiły się w 1185r. Ostrowąs podobnie jak inne miejscowości w Polsce i powiecie miały swoich dziecińców.

Jedna z najstarszych mieszkanek Pani B.Kawczyńska pamięta 5 dziedziców. Po wojnie wieś została rozparcelowana. W wyniku czego powstały przysiółki Książe, Parcele Ostrowąskie i Ostrowąs Główny.

Ostrowąs jest jedną z miejscowości wchodzących w skład powiatu aleksandrowskiego, którego obszar obejmuje fragmenty dwóch większych subregionów geograficznych: Kotliny Toruńskiej i Równiny Kujawskiej.

Ukształtowanie tego terenu obecną formę zawdzięcza ostatniemu zlodowaceniu zwanego bałtyckim.

Stosunki wodne na terenie powiatu tworzone są między innymi przez jeziora i oczka jeziorne. Największe z nich to Jezioro Ostrowąs. Jest to jezioro polodowcowe o powierzchni 42,17 ha; znajdujący się tu ośrodek wypoczynkowy dzierżawi od Urzędu Gminy Pan Marek Lipski będący jego nowym zarządcom.

Wieś Ostrowąs jako jedno z sołectw gminy Aleksandrów Kujawski o powierzchni 708,5 ha tworzy 109 gospodarstw rolnych, które są w większości jedynym źródłem utrzymania dla 429 mieszkańców.

Szczególnym miejscem powiatu i głównym zabytkiem wsi jest sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw. Do tego miejsca kultu Maryjnego przybywa wielu pątników. W tutejszym kościele parafialnym, pochodzącym z lat 1914 – 1921 znajduje się barakowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z połowy XVII wieku w sukience trybowanej z około 1700r., który od XVIII wieku cieszy się szczególnym kultem wiernych, koronacja obrazu odbyła się w 1986r. Ostatnio świątynia została odrestaurowana. Przy świątyni została stworzona droga krzyżowa, składająca się z 20 stacji (kaplic).