Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie starszych klas wzięli udział w nietypowych lekcjach języka polskiego. Część zadań realizowana była w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Polak ma essę!2”.

Uczniowie klasy IV pisali opowieść namalowaną obrazem, dzięki temu doskonalili umiejętność pisania opowiadań, rozwijali kreatywność i wyobraźnię, stworzyli historie inspirowane dziełami malarskimi.

Klasa V lekcję języka polskiego spędziła na sali gimnastycznej, biorąc udział w uczniowskiej sztafecie ortograficznej. Poszczególne grupy tworzyły dyktanda dla swoich konkurentów, na podstawie wylosowanej reguły ortograficznej. Wybór słownictwa odzwierciedlającego podaną regułę i stworzenie z niego spójnej wypowiedzi okazał się nie lada wyzwaniem.

W klasie VI uczniowie podzieleni na dwie grupy rozwiązywali zadania z zakresu poprawnej pisowni, prawidłowego zastosowania związków frazeologicznych, argumentowania. Podsumowaniem była zabawa ,,Lepiej ulepić lepieje” – lepieje to forma wymyślona przez Wisławę Szymborską. Jednozdaniowe groteskowe wierszyki wprawiły szóstoklasistów w dobry nastrój i pozwoliły spojrzeć na poezję „z przymrużeniem oka”, bo: „Lepiej uczyć się polskiego niż nieukiem być kolego!”.

Uczennice klasy VII to już ekspertki w dziedzinie języka polskiego, więc zajęły się korektą tekstu pt.,,Historia pewnej miłości”. Doskonale wytropiły wszystkie błędy ortograficzne, interpunkcyjne, językowe i składniowe. Na koniec ze skrawków poetyckich trzech wierszy stworzyły własne dzieło – liryczną historię w formie wiersza białego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był okazją do wspólnej zabawy na lekcjach, uczniowie wykazali się wiedzą i kreatywnością.

Dziś Mikołaj Rej mógłby z dumą powiedzieć:

,,Niechaj dorośli wątpliwości nie mają,

bo uczniowie w Ostrowąsie dobrze język polski znają!”